Kategoria: Porady i wskazówki

Jeśli wierzyć analizom preferencji klientów salonów meblowych, wenge od wielu lat jest najchętniej wybieraną przez Polaków opcją kolorystyczną. Mebli w tym popularnym wybarwieniu nie mogło oczywiście zabraknąć w asortymencie sklepu MEBLINE. Podpowiadamy, jak wykorzystać je w modny i nowoczesny sposób.

Jeśli wierzyć analizom preferencji klientów salonów meblowych, wenge od wielu lat jest najchętniej wybieraną przez Polaków opcją kolorystyczną. Mebli w tym popularnym wybarwieniu nie mogło oczywiście zabraknąć w asortymencie sklepu MEBLINE. Podpowiadamy, jak wykorzystać je w modny i nowoczesny sposób.

Wenge wiele lat temu podbiło serca Polaków, i choć styliści wnętrz apelują, że czas na zmiany, nasze domy wciąż pełne są mebli w kolorze ciemnej czekolady. Po pierwsze dlatego, że ciemne kolory, w przeciwieństwie do nowoczesnej i minimalistycznej bieli, kojarzą nam się z tradycją, ciepłem rodzinnym i bezpieczeństwem. Poza tym, wenge tworzy bezpieczne połączenie z beżem i bielą, czyli kolorystyką najczęściej wybieraną przez osoby, które nie mają smykałki dekoratorskiej i przez to preferują zachowawcze rozwiązania. Pora jednak pójść o krok dalej.

Moda na konsekwentne wypełnianie mieszkań ciemnymi meblami minęła już dawno. Dziś stawia się na eklektyzm i śmiałe łączenie elementów nie tylko w różnych kolorach, ale także odmiennych pod względem stylistycznym. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z mebli w odcieniu wenge, bo odpowiednio dobrane i połączone z właściwymi dodatkami, nadają wnętrzu ciepła i klasycznej elegancji. Prezentujemy kilka inspiracji i wskazówek, jak zaaranżować efektowne wnętrze z wenge w roli głównej.

Jaki kolor ścian pasuje do mebli wenge?

Meble wenge cechują głębokie, ciemne odcienie brązu, dlatego na zasadzie kontrastu najłatwiej połączyć je z jasnym kolorem ścian. Takie wnętrze nie będzie przytłaczające, nawet jeśli zdecydujemy się na więcej ciemnobrązowych elementów. To nie prawda, że zestawienie wenge z kremem i bielą daje nudny i opatrzony efekt. Co prawda wenge nie przepada za tłem w chłodnym odcieniu bieli, ale w towarzystwie ciepłych maślanych tonów złamanej bieli będzie prezentować się bardzo elegancko i przytulnie. Jeśli chcemy nadać wnętrzu nowoczesnego szyku, zdecydujmy się na wenge w towarzystwie białych mebli z połyskiem.

Źródło: HOUZZ

Jeśli nie przekonuje nas biel, ale gustujemy w kolorystyce stonowanej, jasnej i łagodnej, mamy do dyspozycji całą gamę pasteli (błękit, lawenda, mięta), ale przede wszystkim beże, odcienie kawy z mlekiem i jasne szarości. Jeśli mamy ochotę zaprezentować meble wenge na tle tapety o delikatnym, eleganckim deseniu, nie ma żadnych przeciwwskazań.

MEBLINE: Szafa przesuwna BETA 180 z lustrem wenge

Ciemne wybarwienie mebli wenge bynajmniej nie eliminuje mocnych, energetycznych kolorów. Wenge tworzy bajeczne wręcz połączenia z jaskrawą limonką, czerwienią, fuksją i słoneczną ochrą. Kluczem jest tu jednak zachowanie umiaru. Jedna wyrazista ściana będzie wspaniałym akcentem, ale jeśli ze wszystkich ścian będzie wyzierał biskupi róż, efekt będzie przytłaczający, a nasz atrakcyjny mebel w odcieniu wenge po prostu „zginie” pod ciężarem ekspresyjnego koloru.

Źródło: HOUZZ

Na końcu prawdziwa bomba - meble w odcieniu wenge uwielbiają sąsiedztwo ścian wykonanych z czerwonej cegły lub kamienia dekoracyjnego w ciepłych odcieniach beżu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o właściwym doświetleniu pokoju i jasnych dodatkach. Świetnym rozwiązaniem są meble dwukolorowe, łączące w sobie wybarwienie wenge z bielą. Jeśli dysponujemy przestronnym wnętrzem, nie bójmy się łączyć wenge z ciemnym kolorem ścian - takie połączenie może wyglądać niezwykle stylowo i nastrojowo.

MEBLINE: Dwukolorowa szafa przesuwna LONDON 180 wenge/biały połysk

Jakie dodatki pasują do mebli w odcieniu wenge?

Chłodna barwa mebli wenge pięknie kontrastuje z jasnymi dodatkami w ciepłych odcieniach beżu, złamanej bieli, brudnego różu, czy lawendy, np. z mlecznym szkłem czy lnianymi tekstyliami. Wenge, biel i beż to połączenie tak bezpieczne, że decydując się na takie połączenie naprawdę trudno jest popełnić jakiekolwiek dekoratorskie faux pas.

MEBLINE: Komoda LOGO 1 wenge z oświetleniem LED

Jeśli chcemy postawić na mocniejszy akcent kolorystyczny, nic prostszego. Barwa wenge jest na tyle uniwersalna, że idealnie komponuje się również z dodatkami w jaskrawych kolorach. Pamiętajmy jednak, że tutaj też należy działać powściągliwie i z umiarem. Poduszka, dywan, albo zasłony, ale nie wszystko naraz, bo efekt będzie w najlepszym wypadku nieciekawy. Do dyspozycji mamy szeroką gamę barw: koral, cytrynę, czerwień, amarant, burgund szafir, limonkę, lazur i wiele innych.

Źródło: HOUZZ

Więcej mebli w odcieniu wenge znajdziesz na stronie Mebline.pl